19.2 C
New York kenti
Salı, Haziran 13, 2023

Buy now

spot_img

HAVADAN SU ELDE ETMEK !

HAVADAN SU ELDE ETMEK !

Muhtemelen 5-6 yıl sonra ülkemizde çok popüler olacak konu başlığını bugün buraya taşıdım. Amacım ülkem gençlerinin hazırlıklı olması. Şimdiden bu konuda yapabileceklerini ideal edebilmeleri.

Küresel ısınma kapımızda. Haberleri izlediniz Kanada gibi kuzey kutup dairesine yakın bir ülke ilk defa 50°C sıcaklıkları gördü. Sibirya bu sene diğer yıllara göre 18°C daha sıcak bir yıl geçirdi. Bu iklim değişimleri beraberinde susuzluğu ve kuraklığı getiriyor. Tatlı su kaynakları hızla tükeniyor. Türkiye göllerinin %45 ’i kurudu artık yok. 6 sene sonra durum daha vahim olacak. Teknolojiyi kullanabilen ülkeler bir şekilde sulamaya devam edebilecekler. Ama nasıl?

Size bu konuda hemen ilk tüyoyu vereyim. Eğer bir klima taktırmış iseniz klima soğutucusunda yoğuşan dış su bir boru ile dışarı aktarılır. İşte bu havanın neminin sistemde yoğuşması sonucu oluşan su dur. Gününe göre neredeyse bir klimada günde 5 lt. Yakın su üretebilir. Ancak bu pahalı bir sudur. Klima çalışması için enerji harcanmıştır. Şimdi aynı olayı hedefi bu suyu klima olmadan bedava enerji ile üretmek için kullanacağız. Bunu daha geliştirebilirseniz 6 yıl sonrası için seri üretim ile size kazanç kapısı olabilir.

Şimdi gelelim işin teknik kısmına;

Etrafınızda bulabileceğiniz eski buzdolabı motorlarını keşfetmeye çalışın. 12-24V DC çalışan araç dolabı motorları sizin en ideal üretim modeliniz olacaktır. Direkt bir güneş paneli bağlayarak tek panelden güneş dik zamanında 35 V elde ederek direk bağlayarak bu soğutma motorunu çalıştırabilirsiniz. Motora bağlı fan yoksa serpantinlere üfleyen paralel bir fan bağlamak üretimi artıracaktır. Bu motorun soğutma serpantinlerini sünger ile sararak yoğuşan suyu altına bağlayacağınız bir depoya aktarın. İşte Güneş olduğu sürece su üreteciniz hazır. Hava ne kadar nemli ise o kadar çok su üretirsiniz. Sahra çölünde bile olsanız az da olsa su üretirsiniz. Bu oluşan su saf sudur. Banyo ve sulama için kullanılabilir. Sizin içmeniz açısından mineralsiz ve tatsızdır. Yaklaşık günde 5 lt. Su üretebilirsiniz.

Büyük buzdolabı motorları için 2 veya daha fazla güneş paneli kullanarak inverter dönüştürücü ile 220 volt AC elde ederek aynı sistemi hazırlayabilirsiniz. Üretiminiz daha fazla olacaktır.

Her iki sistemde de arada akü vb. Yoktur. Güneş olduğu sürece çalışacaktır. Elde edilen su biriktirilerek damla sulama ile büyük alanların sulamasında rahatlıkla kullanılabilir.

Bu sistemler aynı zamanda dağlıklarda, şehirden uzak bölgelerde yaşamanın bir yoludur. Elektriğinizi suyunuzu küçük sistemler ile elde ederek en kurak bölgede yıllarca yaşayabilirsiniz.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,930BeğenenlerBeğen
3,803TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Latest Articles