20.7 C
New York kenti
Pazar, Haziran 25, 2023

Buy now

spot_img

İNSAN VÜCUDUNU ÖLDÜKTEN SONRA DONDURUP YENİDEN HAYATA DÖNDÜRMEK MÜMKÜN MÜ? BİLİM BU KONUDA NE DİYOR?

İNSAN VÜCUDUNU ÖLDÜKTEN SONRA DONDURUP YENİDEN HAYATA DÖNDÜRMEK MÜMKÜN MÜ? BİLİM BU KONUDA NE DİYOR?

Belki insanın ölümsüz olma isteğinin bir ürünü, belki de geleceğe duyulan büyük merakın bir sonucu: dondurularak ölümden yıllar sonra yeniden hayata getirilebileceğine inanmak. Kulağa çılgınca geliyor, pek çoğumuz ihtimal vermiyor, peki bilim bu konuda ne söylüyor?

Öldükten sonra dondurulan bir vücudun diriltilmesi mümkün mü?

Bu sorunun oldukça basit ve net bir cevabı var; hayır. Bilimin şu anda durduğu yer, böylesine bir işleme imkan vermiyor. İşin aslına bakacak olursak, günümüzde pek çok bilim insanı bunun gelecekte gerçekleşebilmesine de neredeyse imkansız gözüyle bakıyor. Bunun sebebi ise biyolojik yapımız ve vücudumuzun aşırı soğuğa vereceği tepki.

Yüksek meblağlar ödeyerek kendilerini öldükten sonra dondurulmak üzere çeşitli şirketlere emanet eden insanlar var. Bu insanlar yasal olarak ‘ölü’ kabul edildikten sonra başlatılan bir süreç ve şöyle işliyor;

Kişi öldükten hemen sonra, işlemi gerçekleştirecek olan uzmanlardan oluşan ekip gelene kadar beden buz içerisinde bekletiliyor. Ardından kriyonik uzmanları (kriyonik – cryonics; bu işleme verilen genel isim.) gelerek önce vücuttaki tüm kanı boşaltıyor, ardından da kan yerine vücuda kriyoprotektan solüsyonu adı verilen bir solüsyon enjekte ediyor. Bu solüsyonun amacı ise hücreleri soğuk havanın zararlarından korumak ve vücuttaki suyun donmasını engellemek. Çünkü eğer aşırı soğukta vücuttaki su donarsa genişleyen hücrelerin bir nevi patlamasına yol açar ve bu da tahmin edeceğiniz üzere hedeflenen şeye çok da uygun bir durum değil.

Bu yöntemin kaynağı ise doğada bazı canlılarda mevcut. Örneğin aylarca kendini ‘dondurarak’ korunan, ardından yeniden hayata gelen bir kurbağa türü var. Mantık ise aynı ancak doğal yollarla yapılıyor; bu kurbağanın biyolojik yapısı, vücuttaki suyun aşırı soğukta donmasını engelleyecek doğal bir antifriz üretiyor. Bunu arabalarda suyun donmasını engellemek için radyatör suyuna eklenen antifrizler gibi de düşünebilirsiniz.

İşte insan vücudunda da bunun yapılması için aynı mantıkla bir işlem gerçekleştiriliyor. Ardından da vücut, iki aşamalı olarak önce -79 dereceye kadar ardından da -196 dereceye kadar soğutuluyor. -196 derece sıvı nitrojende bekletilmeye başlayan vücut, buradan sonra bilim insanlarından gelecek mucize haberi beklemeye başlıyor.

Süreci öğrendiğimize göre gelelim neden imkansız olarak değerlendirildiğine;

İnsan vücudunda bulunan hücreler, donmaya doğal olarak aşırı reaksiyon veriyor. Üstelik bu yalnızca vücuda enjekte edilecek bir solüsyonla çözülebilecek bir sorun değil. Çünkü bilim insanlarına göre insan vücudu gibi kompleks bir yapıda dondurulan tüm sistemlerin sorunsuz şekilde çözülme işlemi gerçekleştirmesi mümkün değil.

Kendilerini dondurup yeniden dirilten böcekler ve çeşitli hayvanlar üzerinde çalışmalar yapmış bir bilim insanı olan Ohio Eyalet Üniversitesi’nden David Denlinger, dolaşım sisteminden sinir sistemine, beyinden kalbe insana hayat veren tüm sistemlerin bozulmaya ya da zarara uğramadan çözünmesinin ve yeniden sorunsuz çalışabilmesinin sürecin kompleksliği sebebiyle imkansız olduğunu söylüyor.

Bir fizyolog olan Dr. Kenneth Storey ise kriyonik uzmanlarının sunduğu solüsyon çözümlerinin hücreleri donma zararından gerçekten korumadığını, bunların hücrelere etki etmediğini ve zararı engellemek için yeterli olmadığını ifade ediyor. Storey’e göre günümüzde şirketlerin sunduğu bu solüsyonlar, organları, hücreleri ya da dokuları donmanın sebep olacağı bozulmadan korumuyor.

Önceki İçerikRüyalar ve Metafizik
Sonraki İçerikSUSARSAN BULURSUN!

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,930BeğenenlerBeğen
3,821TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Latest Articles