24.3 C
New York kenti
Pazartesi, Haziran 12, 2023

Buy now

spot_img

RÜYA İLE AMEL EDİLİR Mİ?

RÜYA İLE AMEL EDİLİR Mİ?

Bu konuyu anlamak için ilk olarak rüya nedir? Ne değildir? Onu bilmek gerekir.

Bazılarına göre rüya: gelecekten, gaipden haber veren, falcılık yerin de kullanılabilecek, insanın merak ettiği her çeşit türden konuya açıklık bulabileceği bir mercii dir.

Günümüz insanı geçmişte olduğu gibi, şimdilerde de gaybi alem, metafiziki ve mitolojik hikayelere olan merakıyla rüyalarada bu nazarda bakmaya başladı.

Günümüz insanlar rüyaları sevgilisine, kendisini hatırlatacak bir sebep olmak ümidi ile, bunların rüyalar vasıtasıyla yapılabileceği çeşitli yol ve yöntemlerine başvurdu. Veyahut ölmüş anne, baba gibi çeşitli yakınlarla ilgili bir buluşma yeri olarak görmeye başladı. Buna göre rüya aracılığıyla “Astral” yaparsınız vee bu ilimle ilgilenirseniz nerede ise yapamayacağınız şey yoktur

Bu ilim öyle bir hal aldı ki her çakrasını açan, her vefk yapan, Meleklerle cinlerle, evliyalarla, peygamberlerle, kısaca berzah aleminde dilediği kimse ile görüşüp onlardan bilgi alabiliyor.

Peki gerçekten bunlar rüyalara ait sahih yöntemlermidir?

Cevap=Hayır!

Bir kimse rüyalardan kendi aklını ve çabasını kullanmaksızın bir ışık bir yol yöntem bekleyemeyeceği gibi, rüyaları kendi nefsi ve çıkarı için rant sağlamak maksadıyla bir yeti elde etmeye çalışanlar bilsinlerki, kendilerinin tüm bu çabaları beyhude bir düşünce olmaktan öte değildir.

Zira, rüya ilminin hakikati, özü, kendisine has doğası ve tabiatı bu batini yöntemlerle uyuşmamaktadır. Bu şekilde görülen hiçbir rüya ile amel edinilmemelidir.

Allah ın ilminde her konu bir esasa ve disipline, bir mantığa ve sisteme göredir. Siz bu sistemi anlamaz, ilmin mertebesine çıkan esasları görmezden gelirseniz, elinizde tutabileceğiniz tek şey tatlı bir hayal ve koca bir şirk olur. Evet malesef bu konu bu kadar hassasiyet içermektedir. Bizlerde bu anlamda insanlarımızı bilgilendirmek için videolar hazırlıyoruz.

Peki hangi rüyalarla amel edinilebilir? Sorusuna gelince:

Bu ilime özgü olan esaslar ve hududlar aşılmayarak, herkesin kendi rüya mizacınızı çıkarabileceği, yani rüyalarımızın kendimize has bir dil oluşturduğu yapıyı iyi anlayıp analiz ederek,

Bu konu hakkında yeterince bilgiye sahip olduktan sonra tabiri ettiğimiz bazı özel rüyalarla amel edebiliriz elbet.

Fakat buradaki” esas bilgi” şu ki:

SİZ DEĞİŞİRSİNİZ, KADER DEĞİŞİR.
KADER DEĞİŞİR, RÜYALAR DEĞİŞİR.

İşin özü şu ki burada şöyle bir aytıntı çıkmış oluyor. Yani bir kimse kendisinde olanı değiştirmedikçe haberci rüyası, dolayısı ilede kaderi değişmemiş olur. Aksi halde kader sekteye uğrar ve tabiri edilen rüyanın itibarı düşmüş olur. İşte tam olarak bu nokta da da rüya ile amel edilir mi? Yoksa edilmez mi konusu kafa karıştıran bir durum olmuştur.

Bizde buna yönelik şu detayı eklemeyi uygun gördük buna göre kimlerin rüyası çıkar? Kimlerin rüyasına kesinlikle itibar edilebilir?

Bildiğiniz üzere Allah katından görevli peygamberler elçiler, evliyalar, mazlumlar, ve sabır ehli olanlar… Zira bu kimseler Allah dostu ve mertebe sahibi olmuş oluyorlar.

Sabır ehli, Allah a dayanıp sabreden ondan bekleyen Müslüman yada mümin kullardan oluşuyor. Fakat bunlarda derece derecedir. Yani biri kimse, hayatının bir döneminde sabır ehlidir. Rüyaları da açılmaya başlar fakat bir yandan da şirk günah uada bazı yanlışlar içindedir. İşte ozaman biliniz ki bu kimselerin gördüğü rüyalar öyle sanıldığı gibi uzak menzilli gaybi haberler içermez. İçeriyor gibi görülür. Fakat bu mesajlar yanlızca ozaman dilimine ait kısa anlık içeriklerden ibaret olur. İşte bu sebeple Ayşen in gördüğü rüya ile Alinin gördüğü rüya asla ve katla aynı olmaz. Hatta Ayşenin gördüğü aynı rüya bile kendisinin içinde bulunduğu sosyal ve pskolojik durumlara göre farklı tabir edilebilir.

Bu anlamda aslaaaa
Ve katlaaa

Rüyalar ge nel le ne mez ler…

… Rüyada mizaç çıkarıldıktan sonra kişi rüya öncesi ne ile meşgul olmuştur? Bu sorulur.

Bu aşamadan sonrada rüyası anlattırılır. Tabirci de yaptığı bir dizi analizden sonra his aynasına yamsıyana göre (ilim bilgisi) rüya ile amel edilip edilmeyeceğini kendisine iletir.
Bazı rüyalar vardır ki aynı Rahmani rüyalar gibidir fakat tamamen kişinin bilinç altı kurgusundan beslenmiştir. Bazı rüyalarda vardırki tıpkı şeytani rüyalar gibidir korkutucu mide bulandırıcı olabilir. Fakat rüyadaki kurguyu kişi ile…….

…. Eşleştirildiğinde durumun hiçde görüldüğü gibi olmadığını rahatlıkla anlayabilirsiniz. Zira rüyadaki birçok sahne kurgusunu duygularınızdan ve düşünce şeklinizden kısacası nefsinizden alır.

Bir tabirci ehli sünnet inancına uygun, doğru sözlü Müslüman ilimli bir kişi olması gereklidir. Bu sebeple tabir ettiği rüyayı kendi nefsine ve anlayışına göre sığdırmaması icap eder. Bu anlamda ilmen açık olan tabirci işin özünde hangi rüya ile kim amel edebilir? Bunu Allah ın izin verdiği kadarıyla da his aynasına çarpan duyuma göre tabir edebilir. Fakat bunu yaparken de :”ilmin esas sahibi olan Allah bu işin en doğrusunu bilir” demeyi ihmal etmemelidir. Zira insana şeytan, yada kendi nefsi fısıldayabilir. Bunlar olmasa bile bir insanın bilgisi ve ilmi ancak Allah ın ona bildirdikleri ve hissettirdikleri kadarı olacaktır. Yani insan tek başına ilmin merkezi olamaz. Ve Allah ın ona bildirdiğinden başkasınıda kendiliğinden bilemez.

Söz konusu kendi rüyalarımızı tabir etmek olduğunda ise bir rüya üzerinde iyice tefekkür yapılmadan onlarla amel etmemeliyizdir. Fakat bazı kimselerde kuvvetli ve keskin bir his peyda olabilir. Örneğin bindiği otobüsün kaza yapacağını rüyasında gören biri uyandıktan sonra şiddetle otobüsten inmek isteyebilir. Böyle durumlarda bu tip rüyalarla amel edildiği ve rüyanın da naklen çıktığı görülmüştür. Öyle ise otobüse binen kişi bu rüyayı ortada hiç bir neden yokken ve kendisi de vesvese sahibi değilken böyle birşey görmüşse bunla amel edebilir. Gene döylediğimiz gibi bunun şartı pskolojik ve ruhsal anlamda tam bir sağlıkta olma durumuma göre değişebilir.

_Şeytani ve Rahmani rüyalar birçok açıdan benzerlik gösterebilirler. Örneğin :Rahmani rüya salihse temiz ve güzel olur kişiyw iyi hisettirir. Fakat şeytani rüyada da melekler ışıklar temizlik vs gibi alıntılar olabilir. Fakat o rüyada mutlaka gözden asla kaçmayacak bariz bir absürtlük olacağı gibi, kendinizde genellikle iyi hissetmezsiniz.

_Rahmani rüya sembolik bir dil kullanır. Anlatım ayrıntısız sadece ve yalındır. İnsanıı düşündürmeye sevk eder.

_Şeytanı rüya kişinin hasletine göre kurgulanır bazen güzel olan birşeyi kötü, kötü olan birşeyi de güzelmiş gibi kurgu edebilir.

Daha öncede söylediğimiz gibi bu gibi karmaşık durumlardan çelişmemek için en güvenilir ip ucunu zaten rüya sahibini, yada rüyayı gören sizseniz kendinizi analiz ettiğinizde rüyayı tabir etmede gereken cevaplarıda bulmuş olacaksınız..

Herkese tatlı rüyalar..

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,930BeğenenlerBeğen
3,803TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Latest Articles