21.9 C
New York kenti
Pazar, Haziran 25, 2023

Buy now

spot_img

İlk Amazon İnternet Uyduları Atlas V Roketleri ile Taşınacak

Amazon, ilk Project Kuiper uydularının bir Atlas V roketi ile alçak Dünya yörüngesine fırlatılacağını duyurdu. Bu duyurunun şirketin iddialı uzaydan internet projesinin ilerleme kaydettiğine dair somut kanıtlar sağladığı iade ediliyor. Öte yandan, Amazon, ilk Amazon internet uyduları için Blue Origin tarafından geliştirilmekte olan New Glenn roketinin kullanılmaması dikkat çekiyor.

Amazon, ilk fırlatmanın ne zaman gerçekleşeceğini söylemiyor. Öte yandan, alçak Dünya yörüngesindeki 3,236 uydu takımyıldızını inşa etmeye başlamak üzere 9 fırlatma için United Launch Alliance (ULA) ile sözleşme yapıldığı ifade ediliyor. Ayrıca, her Atlas V roketinin kaç tane uydu fırlatabileceğini konusunda da açıklama yapılmıyor.

Amazon, yüksek güvenilirliği nedeniyle ULA’nın Atlas V roketini seçtiğini söylüyor. Atlas V görevleri, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonunda bulunan Uzay Fırlatma Kompleksi 41’den başlatılacak.

Amazon kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos, “Uygun fiyatlı geniş bandı dünyanın dört bir yanındaki müşteriler ve topluluklar için gerçeğe dönüştürmeye kararlıyız. ULA, ticari müşteriler ve devlet müşterileri için düzinelerce görevi başarıyla başlatan harika bir ortak ve Kuiper’e verdikleri destekten dolayı minnettarız.” diyor.

Atlas V roketi, SpaceX’in Falcon 9 roketinin uçtuğu 113 göreve kıyasla 85 kez fırlatıldı. SpaceX’in aracı daha az maliyetli olsa da SpaceX’in Starlink sistemiyle yaptığı gibi Amazon’un bir uydu internet takımyıldızı kurma yarışında bir rakibi desteklemesi pek olası görünmüyor.

Amazon ve United Launch Alliance’tan gelen bilgiler New Glenn veya Vulcan yerine Atlas V’nin seçilmesi konusunda sessiz kalıyor. Şirket, dağıtım planlarını desteklemek için birden fazla fırlatma aracına ve başlatma ortağına ihtiyaçları olacağının altını çiziyor.

Blue Origin yapımı New Glenn’in en azından takımyıldızın ilk konuşlandırılması için zamanında tamamlanmaması oldukça olası. Blue Origin kısa süre önce New Glenn’in 2022’nin dördüncü çeyreğine kadar ilk lansmanını yapmayacağını ve bu tarihin en azından 2023’ün başlarına kaymasının beklendiğini duyurdu.

Amazon, Kuiper Projesi’ne 10 milyar dolar yatırım yaptığını ve şu anda projede 500’den fazla kişinin çalıştığını söylüyor. Şirket, uydularını geliştirmenin yanı sıra uzaydan İnternet sinyalleri gönderip almak için kullanılan kompakt ve düşük maliyetli bir müşteri terminali anteni tasarlamaya odaklandığını söylüyor.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,930BeğenenlerBeğen
3,821TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Latest Articles