20 C
New York kenti
Cuma, Haziran 16, 2023

Buy now

spot_img

Bilgi zamanı !!! ARPA ÇİMİ Arpa çimi’nin taze genç sürgünleri , beynin ve merkezi sinir sisteminin en iyi şekilde çalışmasını sağlamaya yardımcı olan birçok bileşik açısından son derece zengindir. Bu besleyici yoğun süper gıdanın düzenli tüketimi, birçok önemli mineralin yanı sıra bol miktarda B kompleks vitaminleri sağlar. Sadece bir porsiyon, B9 vitamini olarak da bilinen folat için RDA’nın% 52’sini sağlar, folat ruh halini sabit tutmak için çalışır ve serotonin sentezi için gereklidir. Bu, olumlu bir şekilde ruh haline doğrudan katkıda bulunan önemli bir nörotransmiterdir.Arpa

Arpa

ARPA

B6 Vitamini bakımından yüksek olan Bareygrass, nörotransmiter GABA’nın üretimine yardımcı olan bu önemli besinin en iyi kaynaklarından biridir. Beyindeki nöronlar, aşırı heyecan oluştuğunda sakinlik sağlamak için GABA’ya ihtiyaç duyar. GABA ayrıca depresyon ve anksiyete ile savaşan endorfin üretmeye çalışır. Arpa çimi içinde bulunan diğer pek çok mineralden magnezyum, kendinizi gergin ve endişeli hissediyorsanız belki de en önemlisidir. “Doğanın soğuk hapı” olarak da bilinen magnezyum, enerji ve nörotransmiterlerin üretiminde çok önemlidir ve birçok çalışma, magnezyum eksikliğinin bir sonucu olarak depresyon, anksiyete ve gerginlik arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir.
Arpa çiminde 5 adet B vitamini (B12 dahil) vardır. Ayrıca folik asit, pantotenik asit, B1, B2, B6, beta karoten, C ve E vitamini içerir. Son yapılan laboratuar tahlillerinde arpa çiminde 70’in üzerinde mineral bulunmuştur – bunlardan bazıları kalsiyum, demir, magnezyum ve fosfordur.
Klorofil
Antioksidan bir gıdadır.
Anti iltihap ve yaraları iyileştiren özelliklere sahiptir.
Dokuların oluşması ve tamirine yardımcı olur
Soluduğumuz havanın neden olduğu zararları nötralize etmeye yardımcı olur (sigara içenler için iyi bir takviyedir.
Magnezyumu en etkin şekilde iletir ve kan için en çok ihtiyaç duyulan oksijeni hücrelere ve dokulara taşımasına yardımcı olur.
Kalsiyum ve diğer ağır minerallerin asimilasyonunda yararlı olduğu görülmüştür.
Kırmızı kan hücrelerinin oksijen teminini iyileştirmek gibi çok iyi bir potansiyele sahiptir.
Yapılan araştırmalarda klorofilin A, C ve E gibi diğer vitaminlerle, sağlıklı hücrelere zarar veren serbest radikalleri nötralize ettiği görülmüştür. Serbest radikaller için kullanılabilecek antioksidan besinler arasında yer alır.
Arpa çiminin ayrıca içinde barındırdığı sodyum, potasyum, kalsiyum ve magnezyum sayesinde yüksek düzeyde alkali etkisi yaptığı bilinmektedir.
Arpa çimi nedir?
En eski yetiştirilen tahıl çeşitlerinden biridir. Binlerce yıldır var olmuştur. Eski Mısırlılar bunu insanlar ve hayvanlar için yiyecek olarak kullanmışlardı. Yunanlılar ve Romalılar arasında da çok popülerdi ve bu yüzden sporcular için yiyecek olarak kullanırdılar. Sporcuların genel gücüne katkıda bulunduğuna ve enerjilerini artırdığına inanıyorlardı.
Sağlıklı tüketim kavramının zihinlere yerleşmesiyle birlikte, ülkemizde de tüketimi artmaktadır.
Arpa çiminin daha kolay tüketilmesi için, Simge Organik ailesi olarak, dondurulmuş çim suyu olarak kullanımınıza sunmaktan gurur duyuyoruz. Arpa Çimi İçeriğinde; A, B1, B2, B3, B6, B12, C, E ve K vitaminlerini barındırır. Ayrıca beta karoten, pantotenik asit ve folik aside, kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum, organik sodyum ve fosfor gibi minerallere sahiptir. Tüm bunların yanında amino asitler, en önemlisi “klorofil”, lif, protein ve enzimlere de sahiptir.

Arpa Çimlerinin Faydaları
Güçlü Antioksidandır.📷
Arpa çimi, vücudu kirleten zararlı serbest radikallere karşı savaşır. Arpa çimi, süperoksit dismatuse (SOD) içerir. Bu serbest radikalleri yok eden bir enzimdir. Serbest radikaller ise oksidatif stresin neden olduğu bir çok hastalığın gelişiminden sorumludur.
📷Bağışıklık sistemini güçlendirir.
Arpa çiminde bulunan C vitamini ve bakır, bağışıklık sistemini güçlendirmekten sorumludur. Soğuk algınlığı ve öksürük gibi vücudun enfeksiyonlara karşı direncini arttırırlar. Ayrıca stres ve yorgunlukla mücadele ederler. Arpa çimenlerinin düzenli olarak tüketilmesi vücudun bağışıklık hücrelerinin optimal üretimini dengeler.
📷
Kanserle savaşır.
Arpa çimi suyu, kanser hücrelerine karşı hem koruyucu hem de iyileştirici etki gösterir. Bunun yanında, toksik etkilerini ayrıştırma ve nötralize etme yeteneğine sahiptir ve insan doku hücrelerini kanserojenlere karşı korur. Özellikle meme kanserine karşı savaşmada etkilidir.
Vücudu Temizler – Detox yapar.📷
Arpa çimi suyu, vücuttaki zararlı ağır metalleri atar. Ayrıca kristalize asitler ve mukus gibi atık materyalleri de ortadan kaldırır. Klorofil içeriği, bol miktarda oksijen ve sağlıklı bir kan akışı sağlar, zararlı kirliliklerin ve toksinlerin giderilmesinden sorumludur.
📷Radyasyondan Korur.
Arpa çimi suyunun sunduğu diğer bir fayda da UV ışınlarının zararlı etkilerine karşı koruma sağlamasıdır. Bu özellikle kentsel alanlarda daha da yaygındır. Ayrıca vücudu radyoaktivitenin zararlı etkilerinden korur. Hasarlı hücreleri ve dokuları onarıp, yeniler. Vücudu radyoaktif hasarlardan korunmak için röntgen çekmeden önce ve sonra arpa çimi suyunun tüketilmesi tavsiye edilir.
📷Ülseratif Kolit Tedavisi
Arpa çimleri, bağırsak dostu bakterilere sahiptir. Ülseratif kolit ile ilişkili inflamasyonu ve diğer semptomları kolaylaştırır. Bu tip yeşiller bağırsaktaki akışkanlığı da dengeler. Ayrıca vücuttan tehlikeli toksinlerin atımına da yardımcı olur.
📷Bağımlılıklarla Mücadeleye Yardım Ediyor
Arpa çimi suyu, çok sayıda bağımlılıkla savaşmada etkilidir. Arpa çimi içindeki glutamik asit, kahve, alkol, uyuşturucu, nikotin ve birçok bağımlılık ile savaşmaya yardım eder.
📷Kilo Kaybı
Aşırı kilolu olmak, Solunum problemleri, eklem ağrıları, kanser, diyabet ve kalp hastalıkları gibi bir çok soruna yol açabilir. Arpa çimi suyu, kilo vermenize yardımcı olur. Çözünür liflere sahiptir, bu da sizi daha doygun hissetmenizi sağlar. Bu, yemek yeme isteğinizi azaltır. Kan şekeri seviyenizi dengeler, açlık hislerini ve arada atıştırma isteğinizi önler.
📷Astımı önler
Arpa çimi suyu tüketmek, astım semptomlarının hafiflemesine yardımcı olup, gelişmesini engeller. İçeriğinde bulunan Antioksidanlar, A ve E vitaminleri ciğerleri rahatlatır ve daha kolay nefes almanızı sağlar.
📷Diyabet’i yönetir
Diyabet diğer adıyla kan şekeri, ülkemizde oldukça yaygındır. Arpa çimi Beta-glukan olduğundan, şeker rahatsızlığı yaşayanlar arpa çimi suyunu tüketmeleri tavsiye edilir. Glikoz emilimini yavaşlatan çözünür bir liftir. Arpa çimi suyu kan şekeri seviyesini yönetir.
Tip 2 diyabet yetişkinler arasında en sık görülen diyabet türüdür. 2010 yılında yapılan bir çalışmada arpa çimi suyu takviyesi alan deney grubunun kan şekeri düzeylerinin daha düşük olduğu görülmüştür. Genel kolesterol seviyelerinde de bir azalma gözlemlenmiştir.
📷Kemik Sağlığını Destekler
Arpa çimi, inek sütünden 11 kat daha fazla kalsiyum içerir. Ayrıca bakır, manganez ve niagen içerir. Bu 4 mineral, kemik sağlığını korumak için önemli faktördür.
Arpa çimi suyu küçük çocuklar için de güvenlidir. Çocukların vücutları doğal olarak büyümeye devam eder, arpa çimi suyuyla ne kadar erken tanışırlarsa, kemik gelişimi de o kadar iyi olur.
📷Cilt Sağlığını Geliştirir
Arpa çimi suyu, cildin genç ve sağlıklı görünmesini sağlar. Quercetin, cildi iyileştirir, esnekliğini korur ve sarkmayı önler.
Ayrıca, cildi rüzgar, soğuk hava, kirlilik ve zararlı UV ışınları gibi dış etkenlerden korur.
“Quercetin, kansere ve ateroskleroza karşı yararlı etkileri olduğu görülen flavonoid ve bilinen bir anti-inflamatuar ajandır.”
📷DNA onarımı
Stres, yediklerimiz ve çevresel faktörler vb. nedenlerle DNA’mız sürekli değişiyor. DNA’nın değiştirilmesi, erken yaşlanma, kısırlık, genetik anormallik ve kadınlarda sağlıksız hamileliğe yol açar.
Japon bir hekim ve eczacı olan Yoshihide Hagiwara, 10 yıl süreyle arpa çimleri üzerinde araştırmalar yaptı. Vücudun DNA’sını tamir edip güçlendirebileceğini keşfetti. Çim suyunun tüketilmesi, bu olumsuz yan etkilerin meydana gelmesini önler.
📷Vücudu Alkali Hale Getirir
Eğer, çok fazla asitli yiyecekler içecekler tüketirseniz, vücudunuzun pH dengesi bozulur. Alkali gıdalar tüketerek bu dengeyi koruyabilirsiniz. İnsan kanının Ph’ı 7.35 – 7.45 arasındadır. Sonuç olarak, çok fazla asit oluşturan gıda tüketimi, vücuda birçok açıdan zararlı sonuçlar doğurur. İlk olarak, kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi kemiklerinizden ve dişlerden alkalileştirici mineraller çekilecektir. Bu, anlaşılabilir bir şekilde, osteoporoz dahil bir çok rahatsızlığa yol açabilir. Vücut aynı zamanda fibromiyaljinin başlıca nedenlerinden biri olan kaslarda aşırı asit depolayacaktır. Eğer kontrol altında tutulmazsa, vücudunuz “asidoz” durumuna geçebilir, bu durum Ph’ın 7.35’in altına düşmesiyle oluşur. Asidoz, vücut dokusunu korur ve eğer kontrol edilmezse tüm hücresel aktiviteleri ve fonksiyonları keser.
Arpa Çimi içerdiği alkali minerallerin (kalsiyum, magnezyum, manganez ve potasyum olmak üzere birkaçı) miktarına bağlı olarak yüksek oranda alkalidir. Kandaki uyumsuzluğun neden olabileceği birçok sağlık sorununa karşı koruma sunarken, vücutta sağlıklı bir asit-alkali dengesini sağlama yeteneğine sahiptir.

Alıntıdır.

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,930BeğenenlerBeğen
3,807TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Latest Articles