26.9 C
New York kenti
Pazar, Haziran 25, 2023

Buy now

spot_img

BOR MADENİNİN FAYDALARI

BOR MADENİNİN FAYDALARI
Bor, vücudun normal büyümesine ve sağlığına fayda sağlayan hayati bir mineraldir. Bor minerali, artrit ve osteoporoz gibi birçok tehlikeli dönemi doğal olarak yönetir ve menopoz semptomlarını da azaltmaya yardımcı olur. İnsan vücudunun kalsiyum ve magnezyum emmesi için vücudun doğal yeteneğini geliştirdiğine inanılmaktadır. Minerallerin faydaları vücut için çok önemlidir. Ancak çok bilinmeyen bor mineralinin faydaları tüm diğer minerallerden daha fazladır.
En Önemli Bor Minerali Kaynakları
Bor kaynakları çok bilinmediği için bu mineralin nasıl doğal halde alınabileceği de pek bilinmez. Elma, portakal, kırmızı üzüm, armut, erik, kivi, sultan, hurma gibi meyvelerin yanı sıra bazı sebzeler, avokado, soya fasulyesi ve fındık da zengin bor kaynağıdır.
Nohut, borlotti fasulyesi, fındık, kuş üzümü, fıstık ezmesi, kırmızı barbunya fasulyesi, domates, mercimek, zeytin, soğan, patates şarabı ve bira da bu temel mineralin önemli kaynaklarıdır.
Borun sağlığa faydaları nelerdir?
Bu iz mineral, sağlıklı ve hastalıksız bir yaşam sağlamak için günlük diyete dahil edilmesi gereken çok önemli bir mineraldir. Bor mineralinin en önemli faydalarını sizler için bir araya getirdik
Bor madeninin cilde faydaları
İçerisinde bor madeni bulunan kremlerin cilde uygulandığında, cildi radyasyonun olumsuz etkilerinden koruduğu bilinmektedir. Tüy dökücü etkisi olan bor tozu faydaları arasında peeling etkisi de vardır. Yani bor madeni sürüldüğü bölgede derinin hava almasını sağlamaktadır.
Bor tozu dışında bor suyu faydaları ağırlıklı olarak kozmetik ürünler konusundadır. İçerisinde bor minerali bulunan kozmetik malzemelerinin diğerlerinden daha faydalı olduğu görülmektedir.
Bor, artriti önler
Bor, artrit için başarılı bir tedavi seçeneğidir ve vakaların% 95’inden fazlasında, kıkırdak ve kemiklere kalsiyum entegrasyonunu etkin bir şekilde arttırmıştır. Artan yaşla birlikte, kemikler zayıf ve gözenekli hale gelebilir ve bor, bu bozulmayı, kalsiyum seviyelerinin en üst düzeye çıkarılmasını ve etkin bir şekilde kullanılmasını sağlayarak engelleyebilir.
Testosteron Düzeyini Artırır
Bor erkeklerde testosteron düzeyini artırabilir; bu özellikten erkek vücut geliştiriciler ve sporcular her geçen gün daha fazla yararlanmaktadır. Bazı haltercilerin de güçlerini artırmak için bor içeren ilaçlar aldığı bilinmektedir.
Borun kemiklere faydaları
Borun kemiklere faydası çok fazladır. Hem erkek hem de kadınlar için olmazsa olmaz bor minerali, kemik oluşturma kapasitesi en az kalsiyum kadardır. Bununla birlikte, aslında kemikleri güçlendirmek için kalsiyum ile birlikte işlev görür.
Osteoporoz ve artrit risklerini en aza indirmede çok önemli bir rol oynar.
Ayrıca kalsiyum, magnezyum ve bakır gibi kemik gelişiminde rol oynayan minerallerin etki etmesini sağlar. Ayrıca, kemiklerin genel sağlığı ile ilişkili olan östrojen ve testosteron dahil olmak üzere çeşitli hormonları da etkiler.
Östrojen üretimi artırır
Bor, menopoz dönemindeki kadınlarda östrojen üretimini artırabilir. Bu dönemlerde kadınların cinsel güç ve isteklerinde dengelemeye yardımcı olur. Vücuttaki doğal seks hormonlarının seviyesini arttırır, böylece hormon replasman tedavisi veya diğer farmasötik solüsyonlara olan gereksinimi azaltır.
Bor, embriyonun gelişimini destekler
Bor, üreme ve fetüsün gelişimi için gerekli gibi görünmektedir, ancak bu konuda fazla bilgi mevcut olmamasına rağmen, araştırma devam etmektedir.
Menopoz Sonrası Osteoporozu Önler
Bor, tipik olarak menopozla ilişkili olan sıcak basmaları ve gece terlemeleri gibi semptomları hafifletebilir. Menopoz sonrası kadınlarda çoğu zaman vücudun önemli sistemlerinde çoğalabilen hormonal dengesizliklerden dolayı mineral seviyesinin uygun seviyelerde kalmasını sağlar.
Kanseri önler, tedavi eder
Bor, kanser hücrelerinin oluşmasını önler.
Hücre zarı fonksiyonlarını düzenler
Hücresel ve organ membran fonksiyonlarının korunmasında ve hormon reseptörlerinin stabilize edilmesinde önemli bir rol oynar, böylelikle bedensel süreçler sorunsuz bir şekilde ilerler.
Artritin Şiddetini Azaltır
Bor, romatoid artrit ile tipik olarak ilişkili olan alerjik ve inflamatuar durumları büyük ölçüde azaltır. Romatizmanın hem önlenmesinde hem de tedavisinde çok önemli bir destekçidir. Bu borun yararları arasında en önemli olanlarından biridir.
Kan pıhtılarını önler
Bor, vücuttaki damalarda kan puhtılaşmasını ve dolayısıyla damar tıkanıklığını önler. Bununla birlikte, bu bulguyu doğrulamak için daha fazla çalışma yapılmalıdır ki bu da onu kalp hastalığına karşı mücadelede önemli bir müttefik haline getirecektir.
Felç ve kalp krizine karşı etkilidir
Bor, lipit birikimini azaltmaya yardımcı olur ve kolesterolün çeşitli yollarla çıkarılmasını sağlar, böylece ateroskleroz ve kan pıhtıları gibi gelişmekte olan hastalıkların olasılığını azaltır ve vücudu felç ve kalp krizine karşı korur.
Mantar enfeksiyonlarını azaltır
Bor, vücudu Candida albicans ve diğer mantar enfeksiyonları gibi bir dizi parazitik saldırıdan korur.
Kalp yetmezliğini önler
Bor, konjestif kalp yetmezliği durumlarından kaynaklanan zorlukları önemli ölçüde hafifletebilir
Beyin fonksiyonlarını geliştirir
Çalışmalar, borun beyin fonksiyonunu, göz koordinasyonunu, kısa süreli belleği ve konsantrasyon gücünü arttırabildiğini göstermiştir.
Zararlı enzimleri vücuttan temizler
Bazı zararlı enzimlerin oluşmasını ve hareket etmesini engeller.

Alıntıdır.

Önceki İçerikBORAKS VEYA BORİK ASİT HAYAT VERİR.
Sonraki İçerikBİLGE

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,930BeğenenlerBeğen
3,822TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Latest Articles