18 C
New York kenti
Cuma, Haziran 23, 2023

Buy now

spot_img

Güvercin Sütü (Pigeon milk)

Güvercinler nasıl ‘süt’ üretir.

Rainmax _-_ güvercin

Güvercinlerin “sütü” ayrıca antioksidanlar ve bağışıklık arttırıcı proteinler içerir.
Görüntü: rainmax / iStockphoto

Deakin Üniversitesi bilim adamları, güvercinlerin yavrularını beslemek için nadiren ‘süt’ üretme kabiliyetinin arkasındaki bazı sırları ortaya çıkardılar.

Deakin Doktora öğrencisi Meagan Gillespie ve araştırma görevlisi Dr Tamsyn Crowley, Üniversitenin Teknoloji Araştırma ve Yenilik Enstitüsü ve CSIRO Hayvancılık Endüstrileri’nden meslektaşları ile birlikte, güvercin sütü üretiminin arkasındaki genleri inceledi. Memeli sütü gibi, gençlerin büyümesi ve gelişmesi için önemli olan antioksidanlar ve bağışıklık arttırıcı proteinler içerdiğini buldular.

“Bebekleri beslemek için süt üretmek normalde insanlar da dahil olmak üzere memelilerin alanıdır. Bununla birlikte, güvercin yavrularını beslemek için süt benzeri bir madde üretmek için sadece üç kuş türünden biridir (diğerleri flamingolar ve erkek imparator penguenleridir).

Güvercin sütü üretiminde yer alan genlere baktık ve antioksidanlar ve bağışıklık arttırıcı faktörler içerdiğini gördük. Bu, memeli sütü gibi, gelişmekte olan bebeğin bağışıklık sisteminin geliştirilmesinde önemli bir rol oynadığını gösteriyor. ”

Hem dişi hem de erkek güvercinler, yavrularını (kabuklarını) beslemek için mahsullerinde besin açısından zengin bir madde üretir. Bu madde memelilerde laktasyona benzetilmiştir ve güvercin sütü olarak adlandırılmaktadır. Bu ‘süt’ güvercin kabuğunun büyümesi ve gelişmesi için gereklidir ve onsuz gelişemezler.

“Kuş bitkileri normalde yiyecek depolamak için kullanılır. Bununla birlikte, güvercinte mahsul, hormonlara yanıt olarak ‘laktasyondan önce değişir ve emzirme döneminin sonunda, meme bezine biraz benzeyen’ emzirmeyen ‘durumuna döner. ”Dedi.

“Emzirme” sırasında, mahsulü sıralayan yağ dolu hücrelerden pıhtı benzeri bir madde oluşturulur ve uyduyu beslemek için yeniden üretilir. Bu ‘süt’, gençlere beslenme sağlamak için protein, yağlar, mineraller ve antikorlar içeriyor. ”

Çalışmalar güvercin ‘sütünün besin değerini araştırırken, ne olduğu veya nasıl üretildiği hakkında çok az şey biliniyor.

Gillespie, “Bu çalışma, ’emziren’ mahsulde ifade edilen genleri inceleyerek güvercin ‘sütü’ üretim sürecine bir bakış sağladı.

“Kuşlar ter bezleri olmadığı için diğer hayvanlardan farklıdır, ancak ter bezleri gibi davranan dış deri hücrelerinde (keratinositler) yağ biriktirme yeteneğine sahiptirler. Güvercin ‘sütünün’ gelişiminin, bu dış deri hücrelerinin yağ biriktirme yeteneğinden geliştiğini gördük.

“Güvercin ‘sütünün’ üretilme şekli, memeli laktasyonuna benzerlik gösteren, güvercin ‘sütü’ memeli sütünün benzer bir işlevini yerine getiren ancak farklı bir şekilde üretilen bir sistemin evrimine ilginç bir örnektir.”

Çalışmanın sonuçları bu hafta BioMed Central’ın BMC Genomics dergisinde yayınlanacak.

Güvercin ‘süt’ hakkında

Çoğu kuş türündeki mahsul normalde gıda depolama alanı olarak kullanılır. Yemek borusu ve gastrointestinal sistemden daha fazla bozulma ve sindirimden önce yiyeceklerin nemlendirildiği bir kuş midesinin üstü arasında bulunur.

Güvercin, yavrularını beslemek için ‘süt’ ürettiği bilinen sadece üç kuş türünden biridir (diğerleri flamingolar ve erkek imparator penguenlerdir).

Güvercinlerde süt, yumurtaların yumurtadan çıkmasından iki gün önce ana kuşların mahsulünde üretilmeye başlar.

‘Emzirme’ sırasında, mahsulü sıralayan yağ dolu hücrelerden pıhtı benzeri bir madde oluşturulur ve kabuğu beslemek için yeniden üretilir. Bu ‘süt’ protein (yaklaşık yüzde 60), yağ (yüzde 36’ya kadar), az miktarda karbonhidrat (yüzde üçe kadar), bir dizi mineral ve antikordan oluşur.

Squablar, yaklaşık 10 günlük olana kadar ‘süt’ ile beslenir. Gençler sütten kesildikten sonra ‘süt’ üretimi durur.

Güvercin sütünün benzersiz nitelikleri önceki çalışmalarda gösterilmiştir.

Bir çalışma, güvercin ‘sütünü’ kopyalamayı denedi, ancak yapay maddeyi besleyen kabuklular için büyümeleri ya çok zayıftı ya da öldüler. Bu, güvercin sütünün kabuk büyümesi ve gelişimi için gerekli olan eşsiz bir kalite olduğunu göstermektedir.

Başka bir çalışmada, güvercinlere ‘süt’ tavuklara verildiğinde büyüme oranları yüzde 38 oranında arttı. Bu çalışmadan bu yana, güvercin ‘sütünün’ sadece besin bazlı bir madde olmadığına dair daha fazla kanıt sağlayan bazı antikorlar içerdiği gösterilmiştir.

KAYNAK : https://www.sciencealert.com/mothers-milk-best-for-growing-babies-and-that-includes-baby-pigeons

Önceki İçerikYeniden Doğmak İstiyor musun?
Sonraki İçerikFlamingo sütü

Related Articles

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Stay Connected

22,930BeğenenlerBeğen
3,814TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
- Advertisement -spot_img

Latest Articles